Major Emlak İzmir Bayraklı İlçesi Dekorasyon

İzmir Bayraklı İlçesi ve Mahalleleri

Bayraklı, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin kuzeybatısında ve kuzeyinde Karşıyaka, doğusunda ve güneyinde Bornova, güneybatısında Konak ilçeleri, batısında İzmir Körfezi bulunmaktadır. 5747 sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun’a göre, Bayraklı 6 Mart 2008 tarihinde İzmir’in ilçesi olmuş, ilgili kanun 22 Mart 2008 tarihli ve 26824 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmıştır. İzmir’in yeni kent merkezi olan ilçede yapımı biten, devam eden ve proje hâlinde olan gökdelenler bulunmaktadır.

Tarihçe
İlk İzmir’i kuranların MÖ 3000’de Tunç Çağı’nı yaşayan ve Bayraklı’da oturan bir halk olduğu, yapılan kazılar sonucu kesinlik kazanmıştır. Ancak, çok daha eski dönemlere, örneğin Yontma Taş Devri’ne uzanan bazı ilkel yerleşmelerin belirtileri de İzmir civarında kendini göstermektedir. Çok eski ilkel efsanelere göre, Bayraklı’daki yerleşmeden binlerce yıl önce kurulduğu belirtilen bir kentin, tanrıların vahşeti olarak değerlendirilen bir deprem sonucu göl hâline geldiği ileri sürülmektedir. Bu kentin, Yamanlar Dağı’ndaki Karagöl civarında olduğu tahmin edilmektedir. İlk İzmirlilerin kentlerini Bayraklı’da kurdukları bilinmektedir. Bugünkü Bayraklı’nın hemen yanında bulunan Tekel Şarap Fabrikası bağlarının sınırları içindeki 150 dönüm büyüklüğündeki Tepekule isimli höyük (eski ismi Hacı Mutço tepesi), bundan 5.000 yıl önce Luwi veya Lelej denilen en eski İzmir yurttaşlarınca kurulan ilk yerleşme bölgesi idi. Daha sonra kent, MÖ 1000’lerde Tepekule, kayalık bir zemine sahipti. İzmirliler, evlerini bu kayalık yere inşa ettiler. Megaron tipi denilen evlerin alt yarısı taştan, üstü kerpiçtendi. Yer döşemeleri ve duvarları, çok enfes bir harçla sıvanmıştı. 370 metre yükseklikteki Tepekule Uygarlığı, Troya-2 Uygarlığı ile yaştaştır. Ayrıca 2009 yerel seçimlerinden itibaren Bayraklı, Karşıyaka ilçesinden ayrılarak ayrı bir ilçe olmuştur. Ekim 2020’deki Ege Denizi depremi ilçede can ve mal kaybına neden olmuştur.

Coğrafya
Bayraklı’nın yüzölçümü 30 km2’dir. İlçenin kuzeybatısında ve kuzeyinde Karşıyaka, doğusunda ve güneyinde Bornova, güneybatısında Konak ilçeleri, batısında İzmir Körfezi bulunmaktadır.

Ulaşım
İZBAN’ın Bayraklı istasyonu, İzmir Çevre Yolu, Bayraklı’nın kuzeyinden geçmektedir. İlçeye ulaşım İZBAN trenleri ve ESHOT otobüsleri tarafından sağlanmaktadır. İlçede beş Bisim istasyonu bulunmaktadır. 2016’dan önce İZDENİZ vapurları Bayraklı Vapur İskelesi’ne sefer düzenlemekteydi. İzmir metrosunun M2 hattının Bayraklı’ya kadar uzatılması planlanmaktadır.

İzmir Bayraklı İlçesi Mahalleleri
Bu ilçe de toplam 24 mahalle bulunmaktadır ve şu anda bunların 24 tanesi görülmektedir.

75. Yıl Bayraklı,
Adalet Bayraklı,
Alpaslan Bayraklı,
Bayraklı Bayraklı,
Cengizhan Bayraklı,
Çay Bayraklı,
Çiçek Bayraklı,
Doğançay Bayraklı,
Emek Bayraklı,
Fuat Edip Baksı Bayraklı,
Gümüşpala Bayraklı,
Körfez Bayraklı,
Manavkuyu Bayraklı,
Mansuroğlu Bayraklı,
Muhittin Erener Bayraklı,
Onur Bayraklı,
Orgeneral Nafiz Gürman Bayraklı,
Osmangazi Bayraklı,
Postacılar Bayraklı,
Refik Şevket İnce Bayraklı,
Soğukkuyu Bayraklı,
Tepekule Bayraklı,
Turan Bayraklı,
Yamanlar Bayraklı,