Major Emlak İzmir Bornova İlçesi Dekorasyon

İzmir Bornova İlçesi ve Mahalleleri

Bornova, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin doğusunda Kemalpaşa, güneyinde Buca, batısında Konak ve Bayraklı, kuzeybatısında Karşıyaka ve Menemen ilçeleri, kuzeyinde Manisa ili bulunmaktadır.

Yamanlar Dağı’nın eteğinde, 38 derece kuzey enlem ve 27 derece doğu boylamı üzerinde yer alır. İzmir kent merkezinin 8 km kuzeydoğusunda, İzmir Körfezi’nden 3 km doğudadır. Belediye teşkilatı 1882 yılında kurulmuş, 1957 yılında ilçe hâline gelmiştir. Yüzölçümü 220 km²’dir.

Ege Üniversitesi’nin ana kampüsü ve üniversite ile aynı adı taşıyan, Türkiye’nin en büyük hastanelerinden biri olan Ege Üniversitesi Hastanesi bu ilçede bulunmaktadır. Ayrıca Yaşar Üniversitesi’nin Selçuk Yaşar yerleşkesi de Bornova Ağaçlıyol mevkiindedir.

İki büyük askeri birliğin yanı sıra, İzmir-İstanbul, İzmir-Ankara, İzmir-Aydın ve İzmir-Çanakkale karayolu ağlarının merkezinde bulunması, 2000 yılında metronun Bornova’ya uzanması ve İzmir Otogarı’nın ilçe içinde konuşlandırılmış olması ve Bornova-Kavaklıdere-Işıkkent üçgeninin sanayi bölgesi olarak saptanması ve 4 sanayi sitesinin yerleşim alanı içinde bulunması, Bornova’nın gelişimine bugün ve gelecekte etki yapacak unsurların başında gelmektedir. Bornova bu arada, Kavaklıdere, Çiçekli, Kayadibi ve diğer semtleriyle İzmir’in akciğeri konumunu sürdürmektedir.

Tarihçe
Bornova’nın ünlü yapılarından tarihî Peterson Köşkü
İsmi Osmanlı kayıtlarında Birunabad olarak geçmiş ise de, Farsça “dış, harici” anlamına gelen “birun” kelimesinin, genellikle yer isimlerinde bir özel isimle birlikte kullanılan “-abad” takısı (İslamabad, Haydarabad gibi) ile pek uyuşmaması, Birunabad’ın başka bir ismin tahrif edilmiş veya uyarlanmış şekli olabileceğini düşündürmektedir. İsmin başlangıçta “Burunova” şeklinde geçtiği de öne sürülmüştür. Bornova Osmanlı devrinin sonlarına kadar bir Hristiyan yerleşimi olarak kaldı. Evliya Çelebi Seyhatnamesinde İzmir’e gelidiğinde Bornova’dan da bahseder; “Ama Burun-âbâd bunlardan mahsullü, sümüklü, murdar, mebrum kazadır, zira cümle halkı uğursuz Rum’dur.”

Bornova’nın çekirdeği bugün Erzene mahallesi diye anılan mahallenin Hükûmet Konağı’nın arkasında kalan ve eski adı Havuzbaşı olan kısmıdır. Tarihi 1800’lere varan iki katlı ve bahçeli Rum evlerine hâlâ rastlanabilen (ve çoğu yenileme ve yeniden değerlendirilmeye muhtaç) Erzene, 1924 Nüfus Mübadelesi’nden sonra, önce Kavalalılar ve Giritlilerce iskan edilmiş, 1950 sonrasında da Yugoslavya göçmenlerini barındırmıştır. Ayrıca Erzene’nin yanıbaşında başlangıcından beri bir Roman mahallesi bulunmuştur. Kavalalılar, o dönemde tarım arazisi olan Bornova ovasında tütüncülükle, Giritliler sebze meyvecilikle, Yugoslavyalılar ise bölgedeki mensucat fabrikalarında işçilik yaparak Türkiye ekonomisine ilk adımlarını atmışlardır.

Bornova, Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde ve özellikle 1865’te Halkapınar çıkışlı bir demiryolu hattının buraya uzatılmasıyla, İzmir’in zengin Levanten ailelerinin tercih ettiği bir yerleşim mekanı olmuştur. İzmir merkezinden daha ferah ve serin havası ve 1980’li yıllara kadar İzmir ile arasında varlığını sürdüren mandalina bahçelerinin nezih ortamı, İngiliz konsolosluğu rezidansının ve çoğu İngiliz kökenli pek çok ailenin muhteşem konaklarının Bornova’da inşa edilmesi sonucunu doğurmuştur (İtalyan ve Fransız kökenli Levantenler daha ziyade Buca’yı tercih etmişlerdir.)

Anekdotik bazda, Türkiye’deki ilk futbol maçı 1890 yılında İzmir’e gelen İngiliz denizcilerle İzmirli gençler arasında Bornova’da, ülkemizdeki ilk atletizm yarışmaları da 1895’te yine Bornova’da gerçekleşmiştir.

Forum Bornova; Ege Bölgesinin ve İzmir’in ilk açık hava alışveriş merkezidir.
İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül 1922’de Türk ordusu İzmir’e Bornova’nın üst kısmındaki Belkahve Geçidi mevkiinden girmiş, Nif’te (Kemalpaşa) gecelediği 8 Eylül akşamının gecesinde muzaffer orduların komutanı Mustafa Kemal Paşa, Belkahve’ye çıkıldığında ayakların altında bütünüyle uzanan İzmir’i ilk kez buradan görmüştür.

Coğrafya
Bornova’nın yüzölçümü 220 km2’dir. İlçenin doğusunda Kemalpaşa, güneyinde Buca, batısında Konak ve Bayraklı, kuzeybatısında Karşıyaka ve Menemen ilçeleri, kuzeyinde Manisa ilinin Yunusemre ilçesi bulunmaktadır.

Spor
İlçedeki spor tesisleri arasında Bornova Aziz Kocaoğlu Stadyumu, Buz Sporları Salonu ve Ülkü Park bulunur.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Piriştina’nın 2004 Haziranı’nda ani ölümü üzerine, Meclis oylaması yapılarak yine aynı yıl Bornova Belediye Başkanlığı’nı yapan Aziz Kocaoğlu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına getirildi. Ve Bornova Belediye Başkanlığına ise Bornova Belediye Meclis üyeleri oylaması ile CHP’li isim Süleyman Sırrı Aydoğan seçildi.

Eğitim
Ege Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan ilçede, aralarında Bornova Anadolu Lisesi, İzmir Fen Lisesi, Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi Özel Ege Lisesi ve Mazhar Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de olduğu ortaöğretim kurumları hizmet vermektedir.

Altyapı
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin gelişmesi, Ege ve yurt çapında ün kazanması da Bornova’yı bir çekim merkezi haline getiren bir başka etkendir. Ayrıca Bölge Metro Durağı mevkiinde kurulan Şifa Üniversitesi Hastanesi’de ilçenin sağlık merkezi haline gelmesine katkıda bulunmaktadır. Bugün ilçede, 1 devlet hastanesi, 2 tıp fakültesi hastanesi, 19 sağlık ocağı, 1 SSK dispanseri, 6 sağlık evi, 1 verem savaş derneği, 1 diş enstitüsü, 28 tıp laboratuvarı ve 208 eczane hizmet vermektedir.

Ulaşım
İzmir Çevre Yolu ve İzmir-Gebze Otoyolu ilçeden geçmektedir. İlçede İzmir metrosunun altı istasyonu mevcuttur. İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali de ilçede yer almaktadır. İlçede dört Bisim istasyonu bulunmaktadır.


İzmir Bornova İlçesi Mahalleleri
Bu ilçe de toplam 45 mahalle bulunmaktadır ve şu anda bunların 45 tanesi görülmektedir.

Atatürk Bornova,
Barbaros Bornova,
Beşyol Bornova,
Birlik Bornova,
Çamiçi Bornova,
Çamkule Bornova,
Çınar Bornova,
Çiçekli Bornova,
Doğanlar Bornova,
Egemenlik Bornova,
Eğridere Bornova,
Ergene Bornova,
Erzene Bornova,
Evka 3 Bornova,
Evka 4 Bornova,
Gaziosmanpaşa Bornova,
Gökdere Bornova,
Gürpınar Bornova,
Işıklar Bornova,
İnönü Bornova,
Karacaoğlan Bornova,
Karaçam Bornova,
Kavaklıdere Bornova,
Kayadibi Bornova,
Kazımdirik Bornova,
Kemalpaşa Bornova,
Kızılay Bornova,
Koşukavak Bornova,
Kurudere Bornova,
Laka Bornova,
Meriç Bornova,
Merkez Bornova,
Mevlana Bornova,
Naldöken Bornova,
Rafetpaşa Bornova,
Sarnıç Bornova,
Serintepe Bornova,
Tuna Bornova,
Ümit Bornova,
Yakaköy Bornova,
Yeşilçam Bornova,
Yeşilova Bornova,
Yıldırım Beyazıt Bornova,
Yunus Emre Bornova,
Zafer Bornova,