Major Emlak İzmir Karşıyaka İlçesi Dekorasyon

İzmir Karşıyaka İlçesi ve Mahalleleri

Karşıyaka, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin doğusunda Bayraklı, kuzeydoğusunda Bornova, kuzeyinde Menemen, batısında Çiğli ilçeleri, güneyinde İzmir Körfezi bulunmaktadır. Yamanlar Dağı’nın eteği ile deniz arasında kalan kısımda şehir dokusu ile büyük ölçüde bütünleşmiş bir ilçedir.

İNGEV’in araştırmasına göre Karşıyaka Türkiye’nin en gelişmiş 7. ilçesidir.

Köken bilimi
Yerleşim alanı İzmir şehir merkezinin karşısında bulunması sebebiyle “Karşıyaka” adını almıştır. 19. yüzyıl Batı kaynaklarında “Kordelio” adı altında anılmıştır. “Batılı Kordelyo” ismini önceleri Haçlı Seferleri komutanı İngiltere Kralı I. Richard ile bağlantılandırmışlar ise de, buralara hiç gelmemiş olan kralın Kordelyo ismi ile ilişkisi olabileceği tezi daha 19. yüzyıl kaynaklarında reddedilmiştir. 13. yüzyıl Bizans kaynaklarında bölgede yer alan ve yeri tam olarak tespit edilemeyen “Kordeleon” adlı bir yerleşimin bahsi geçmektedir ve ismin kökeninin bu tarihlerden de geriye götürülebileceği savunulmuştur.

Buna göre Kordelyo’nun öz bir Anadolu ismi olabileceği söz konusu edilmekte ve etimolojik olarak Gordion, Gördes, Kardakçı Dağı, Kardamyla gibi benzer Anadolu isimleri ile bağı bulunabileceği öne sürülmüştür. Sanskrit’teki “grha-“, Slav dillerindeki “grad”, Latince’deki “hortus” ve Almanca/İngilizce’deki “garden” kelimeleri ile bağlantılı olarak, “herhangi bir amaçla tecrit edilmiş yer, kesik, kale, bahçe” gibi anlamlar taşıyabilen Hititçe/ Luvicedeki “gurta” kelimesi ile Pelasgların/Luvilerin/Lidyalıların dillerinde “geçit, boğaz, vadi” anlamına gelen “ela” bileşmesi ve sonradan eski Grekçe ve çağdaş Yunancada yer isimlerinin sonuna gelen -ieon, -eio son ekinin aktarılmasıyla oluşturulduğu öne sürülmüştür.

Tarihçe
Karşıyaka, 1865 yılında İzmir-Menemen demiryolunun hizmete girmesiyle yerleşime açılmış ve özellikle 1874 sonrasında İzmir merkez (Konak) ile vapur seferlerinin başlatılmasıyla gelişmiş bir yerleşim yeridir. 2008’de ilçenin doğusundaki bazı mahalleler yeni kurulan Bayraklı ilçesine bağlandı.

Coğrafya
Bostanlı ve çevresinin havadan görünümü
Karşıyaka, İzmir Körfezi’nin kuzeyinde yaklaşık 51 km2’lik bir alana yerleşmiştir. Rakımı 1 ila 700 metre arasında değişir. Sınırları içerisinde Yamanlar Dağı bulunmaktadır. İlçenin doğusunda Bayraklı, kuzeydoğusunda Bornova, kuzeyinde Menemen, batısında Çiğli ilçeleri, güneyinde İzmir Körfezi bulunmaktadır. 27 mahallesi vardır.

Nüfus
İlçe nüfusu 2020 yılı itibarıyla 350.100 kişidir. İlçe nüfusunun 163.902 kişisi erkek, 186.198 kişisi ise kadındır.

Not 1: 2008 yılında Bayraklı ilçesinin kurulması ile nüfus azalmıştır.

Not 2: Büyükşehir yasası nedeniyle köyler mahalle statüsüne geçtiğinden 2013’ten itibaren kır nüfusu tabloda yer almamıştır.

Ekonomi
Ege Park Mavişehir Alışveriş Merkezi, Mavibahçe ve Hilltown Karşıyaka ilçede yer alan alışveriş merkezleridir.

Kültür
Latife Hanım Köşkü Anı Evi’nin restorasyon sonrasındaki görünümü (2008)
Karşıyaka, burada vefat eden Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın adıyla anılan ve söz konusu tarihlerde Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın ailesi Uşşakizadelere ait olan ve yakın geçmişte bir anı evi olarak restore edilmiş Latife Hanım Köşkü Anı Evi ve bunun dışında İzmir Levanten köşkleri tanımına giren birkaç tarihî yapı ile tanınır. İlçede ayrıca Bilim Müzesi, Bostanlı Açıkhava Arkeoloji Müzesi, Deprem Müzesi, Haberleşme Müzesi ve Hamza Rüstem Fotoğraf Müzesi yer almaktadır. 1905’te açılan St. Helen Kilisesi, ilçedeki en eski Katolik kilisesidir. Türkiye’nin ilk opera binası Opera İzmir, ilçe sınırları içerisindedir.

Spor
İlçede Karşıyaka SK adındaki bir spor kulübü faaliyet göstermektedir. Bu kulüp; tenis, futbol, basketbol, yelken, voleybol, karate, judo, masa tenisi, motosiklet sporları, kürek, golf, atlı spor, ragbi ve hokey alanlarında faaliyet gösteren bir kulüptür.

Basketbol takımı 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası ve Türkiye Kupası şampiyonu olmuştur. Ayrıca yine aynı yıl Basketbol Süper Ligi şampiyonudur. 6.500 kişi kapasiteli Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu basketbol ve voleybol maçlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Yönetim
Karşıyaka İzmir kentinin parçasıdır ve 1984 yılına kadar belediye hizmetleri İzmir belediyesince yürütülmüştür. Büyükşehir belediyeleri kurulunca Karşıyaka’da da ikinci kademe belediyesi kurulmuştur.

Eğitim
İlçede yer alan eğitim kurumları; Ankara İlköğretim Okulu, İzmir Karşıyaka Lisesi, Karşıyaka Necip Demir Anadolu Ticaret Lisesi, Karşıyaka Cihat Kora Anadolu Lisesi 29 Mayıs 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Karşıyaka Atakent Anadolu Lisesi, 7 Şubat 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Gazi Anadolu Lisesi 23 Şubat 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Emlakbank Süleyman Demirel Anadolu Lisesi 30 Mayıs 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ve Karşıyaka Şemikler Anadolu Lisesi’dir.

Altyapı
İlçede İZBAN ve Karşıyaka tramvayı ile demiryolu, ESHOT otobüsleri ile karayolu ulaşım hizmeti verilmektedir. İZBAN istasyonlarının bazıları Karşıyaka Demiryolu Tüneli içerisindedir. Karşıyaka Vapur İskelesi’nden şehrin çeşitli yerlerine vapur seferleri düzenlenmektedir. İzmir Çevre Yolu ilçeden geçmektedir. İlçede on bir Bisim istasyonu bulunmaktadır.


İzmir Karşıyaka İlçesi Mahalleleri
Bu ilçe de toplam 27 mahalle bulunmaktadır ve şu anda bunların 27 tanesi görülmektedir.

Aksoy Karşıyaka,
Alaybey Karşıyaka,
Atakent Karşıyaka,
Bahariye Karşıyaka,
Bahçelievler Karşıyaka,
Bahriye Üçok Karşıyaka,
Bostanlı Karşıyaka,
Cumhuriyet Karşıyaka,
Dedebaşı Karşıyaka,
Demirköprü Karşıyaka,
Donanmacı Karşıyaka,
Fikri Altay Karşıyaka,
Goncalar Karşıyaka,
İmbatlı Karşıyaka,
İnönü Karşıyaka,
Latife Hanım Karşıyaka,
Mavişehir Karşıyaka,
Mustafa Kemal Karşıyaka,
Nergiz Karşıyaka,
Örnekköy Karşıyaka,
Sancaklı Karşıyaka,
Şemikler Karşıyaka,
Tersane Karşıyaka,
Tuna Karşıyaka,
Yalı Karşıyaka,
Yamanlar Karşıyaka,
Zübeyde Hanım Karşıyaka,