Major Emlak İzmir Narlıdere İlçesi Dekorasyon

İzmir Narlıdere İlçesi ve Mahalleleri

Narlıdere, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin doğusunda Balçova, güneyinde Karabağlar, batısında Güzelbahçe ilçeleri, kuzeyinde İzmir Körfezi bulunmaktadır. İlçenin yüzölçümü 50 km2’dir.


Tarihçe
İlçenin bulunduğu bölgeyi Romalılar Akhilleion diye adlandırmaktadır. Batı Anadolu ve Akdeniz havzasının en eski halklarından olan Luvilerin dilinde “su geçidi, boğaz” anlamlarına gelmektedir. Aynı kelime Osmanlılarda ise Sancak Kale, günümüzde Yeni Kale olarak ifade edilmektedir. İlçe tarihi, İzmir’in tarihi ile atbaşı gitmiştir. Antik çağda (MÖ 2 bin yılları) Luvilerin bölgede egemen olduğu Hitit yazıtlarında belirtilmektedir. MÖ 8. yüzyıldan itibaren Helen kültürü bölgeye yerleşmeye başlamıştır. Bu yüzyıldan sonra bölge 5. yüzyıla kadar Lidya ve Pers egemenliğinde kaldı. 4. Yüzyılda Makedonya Kralı Büyük İskender’le birlikte Helenistik çağ başlamıştır. 2. yüzyılda Romalıların, Roma İmparatorluğunun bölünmesiyle Bizanslıların egemenliği altında kalmıştır. 1071 yılında Selçuklu beylerinden Çaka Bey tarafından ele geçirilen bölge, daha sonra Selçuklu Hanedanı, Bizans, Ceneviz ve Rodos Şövalyeleri arasında el değiştirmiştir. Selçuklu Devletinin yıkılmasından sonra Aydınoğulları topraklarına katılan yöre daha sonra Osmanlı egemenliğine girmiştir. Osmanlı Devleti’nin Ankara Savaşı’nı kaybetmesiyle tekrar Aydınoğulları’nın eline geçen bölge II. Murat döneminde Osmanlı egemenliğine girmiştir. 1472 yılında bölgenin Venedik saldırısına uğramasıyla İzmir büyük ölçüde tahrip olmuştur. 1666 yılında şimdiki Balçova ilçesi içinde kalan Sancakburnu Kalesi, Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz donanması tarafından iki kez topa tutulur. Birinci saldırıda ölen subay ve erler Narlıdere Şehitliği’nde gömülüdür. 15 Mayıs 1919’da Yunan işgaline uğrayan yöre 9 Eylül 1922’de kurtarılmış ve 12 Eylül 1922’de Albay Çolak İbrahim ile Yüzbaşı Kemal’in birlikleri işgalcileri bölgeden tamamıyla temizlemiştir.


Coğrafya
İlçenin doğusunda Balçova, güneyinde Karabağlar, batısında Güzelbahçe ilçeleri, kuzeyinde İzmir Körfezi bulunmaktadır. İlçenin yüzölçümü 50 km2’dir.


Kültür
Atatürk Kültür Merkezi, Narlıdere’deki en büyük kültür tesisi olup içinde düğün salonu da bulunmaktadır.


Yönetim
1992 yılında Narlıdere’nin Konak’tan ayrılmasıyla Yıldırım Ulupınar ara seçimlerde belediye başkanı seçilmiştir.


Eğitim
İlçede biri özel toplam on ilköğretim kurumu, ikisi özel toplam 4 ortaöğretim kurumu bulunmakta olup, 6.829 öğrencinin eğitim gördüğü bu okullarda 372 öğretmen görev yapmaktadır. Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bu ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır.

İlçedeki Liseler; Narlıdere Cahide Ahmet Dalyanoğlu Anadolu Lisesi, Mehmet Seyfi Eraltay Anadolu Lisesi, Rasim Önel Anadolu Ticaret ve Ticaret Meslek Lisesi, Özel Takev Anadolu ve Fen Lisesi, Arkas Narlıdere Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Narlıdere Uğur Anadolu Lisesi.

İlçedeki İlköğretim Kurumları; Oğuzhan İlk/Ortaokulu, Prof. Dr. Aziz Sancar Ortaokulu, Kılıçaslan İlk/Ortaokulu, İnönü İlkokulu, Mustafa Şık İlkokulu, Özel Takev İlk/Ortaokulu, İhsan Çelikten Ortaokulu, Didem Işıklı İlk/Ortaokulu, Hasan İçyer İlk/Ortaokulu, İlhan Onat İlkokulu.


Altyapı
İlçede 1.500 civarında konut jeotermal enerjiyle ısıtılmaktadır. Güney Deniz Saha Komutanlığı, Ege Ordu Komutanlığı, Narlıdere Kışlası ve lojmanları da Narlıdere’de bulunmaktadır.


Sağlık
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ilçede yer almaktadır. Diğer sağlık hizmetleri; üç sağlık ocağı, bir sağlık evi ve Narlıdere 112 Acil Komuta merkezi tarafından sağlanmaktadır.


Ulaşım
İzmir-Çeşme Otoyolu ilçeden geçmektedir. İlçeye ulaşım ESHOT otobüsleri tarafından sağlanmaktadır. İzmir metrosunun M1 hattının Narlıdere’ye uzatılması için inşaat çalışmaları devam etmektedir.[14] İlçede dört Bisim istasyonu bulunmaktadır.


İzmir Narlıdere İlçesi Mahalleleri
Bu ilçe de toplam 11 mahalle bulunmaktadır ve şu anda bunların 11 tanesi görülmektedir.

2. İnönü Narlıdere,
Altıevler Narlıdere,
Atatürk Narlıdere,
Çamtepe Narlıdere,
Çatalkaya Narlıdere,
Huzur Narlıdere,
Ilıca Narlıdere,
Limanreis Narlıdere,
Narlı Narlıdere,
Sahilevleri Narlıdere,
Yenikale Narlıdere,