Major Emlak İzmir Bayındır İlçesi Dekorasyon

İzmir Bayındır İlçesi ve Mahalleleri

Bayındır, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin kuzeyinde Kemalpaşa, batısında Torbalı, güneyinde Tire, doğusunda Ödemiş ilçeleri, kuzeydoğusunda Manisa ili bulunmaktadır.

Tarihçe
Bu yerleşim yeri, Kral Yolu üzerinde bulunan Efes-Sard arasındaki önemli noktalardan birisidir. Şimdiki Ergenli köyünün kuzeyinde Bayındır Kalesi diye bilinen yıkık kale kalıntılarının çevresinin ilk yerleşim yerleri olduğu saptanmıştır. Araştırmalar; yörede sırasıyla MÖ 2000’de Hititlerin, 700’de Frigya ve Lidyalıların, 300’de Roma İmparatorluğu’nun, 395’te Roma İmparatorluğu’nun ikiye ayrılması üzerine Doğu Romanın, 1084 yılından sonra Selçukluların, 1308-1425 yılında Aydınoğulları’nın ve 1425’ten itibaren de Osmanlıların egemenliğinde olduğunu ortaya koymaktadır.

Coğrafya
İzmir’in 78 km doğusunda yer alan Bayındır’ın yüzölçümü 548 km2’dir.[1] İlçenin kuzeyinde Kemalpaşa, batısında Torbalı, güneyinde Tire, doğusunda Ödemiş ilçeleri, kuzeydoğusunda Manisa ilinin Turgutlu ilçesi bulunmaktadır.

Not: 2008 yılında bazı belde ve köyler mahalle statüsüne geçtiğinden şehir nüfusu artıp kır nüfusu azalmıştır. 2013 yılında ise Büyükşehir yasası nedeniyle köylerin tamamı mahalle statüsüne geçtiğinden kır nüfusu tabloda yer almamıştır.

Ekonomi
Bayındır’ın ekonomik yapısı temelde tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Verimli toprakları ile İzmir’in gıda deposu konumundadır. Süs bitkisi yetiştiriciliği önemli bir gelir kaynağı olmuştur. Ege’nin büyük bir bölümünde olduğu gibi Bayındır’da da zeytincilik önemli geçim kaynakları arasındadır. Zengin meyve çeşitleri ve zeytinlikleri vardır. İlçe ekonomisinin tarımsal zenginliği sanayisinin gelişmesine temel oluşturamamış, küçük sanayi işletmelerinin dışında bu güne kadar birkaç fabrika kurulabilmiştir. Sanayileşmenin hiç gelişmediği Tire ve Ödemiş ilçeleri arasında Çiçeğin Kenti olarak bilinen Bayındır ilçesinin en büyük sorunları arasında genç nüfusunun azalmasından dolayı çiçeklik sektörü başta olmak üzere işçi sıkıntısı çekmektedir. İlçede bir tanesi anonim şirket olmak üzere 16 şirket faaliyet göstermektedir. İlçede zeytinyağı fabrikaları da mevcuttur. Ayrıca çiftçiler ilçede bulunan Tariş’e ürünlerini satabilmektedirler. İlçede tarım, gün geçtikçe hayvancılığa doğru kaymıştır. Köylerde yapılan tarımın önemli bir bölümünü silajlık mısır tarımı oluşturmaktadır. İlçede küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık da mevcuttur. İlçede turizm gelirleri fazla olmamakla birlikte, turizm keşfedilmeyi bekleyen bir potansiyeldir. Osmanlı İmparatorluğunun ilk Darphanesi Bayındır bölgesinde kurulmuştur. İlçede her yıl Nisan ayının son haftası, Mayıs ayının ilk haftası çiçek festivali düzenlenir.

Beldeleri
Zeytinova’da zeytin ve zeytin yağı üretilmektedir. Beldenin 1 km yakınından akan Falaka Çayına baraj yapımı tamamlanmış belde ve bölge için çok önemli ekonomik kalkınma sağlanmıştır. Kuraklıktan dolayı azalan yeraltı suları, tarım ile geçinen halk için sıkıntıların en başındadır. Zeytinova barajının tamamlanmasından sonra bölgedeki su sorunu büyük bir ölçüde çözümlenmiştir.

Canlı Tarım ve hayvancılık yoğun olarak yapılmaktadır. Bayındırın diğer bölgelerinde olduğu gibi zeytin ve zeytinyağı önemlidir. Canlı beldesi 1995 seçimlerinden sonra belediye olmuştur.

İzmir Bayındır İlçesi Mahalleleri
Bu ilçe de toplam 59 mahalle bulunmaktadır ve şu anda bunların 59 tanesi görülmektedir.

Alankıyı Bayındır,
Alanköy Bayındır,
Arıkbaşı Bayındır,
Atatürk Bayındır,
Balcılar Bayındır,
Bıyıklar Bayındır,
Buruncuk Bayındır,
Cami Bayındır,
Cumhuriyet Bayındır,
Çamlıbel Bayındır,
Çenikler Bayındır,
Çınar Bayındır,
Çınardibi Bayındır,
Çırpı Cami Bayındır,
Çiftçigediği Bayındır,
Demircilik Bayındır,
Dereköy Bayındır,
Dernekli Bayındır,
Elifli Bayındır,
Ergenli Bayındır,
Fatih Bayındır,
Fırınlı Bayındır,
Gaziler Bayındır,
Hacı Beşir Bayındır,
Hacı İbrahim Bayındır,
Hasköy Bayındır,
Hatay Bayındır,
Havuzbaşı Bayındır,
Hisarlık Bayındır,
İbrahimçavuş Bayındır,
Kabaağaç Bayındır,
Karahalilli Bayındır,
Karahayıt Bayındır,
Karapınar Bayındır,
Karaveliler Bayındır,
Kızılcaağaç Bayındır,
Kızılcaova Bayındır,
Kızılkeçili Bayındır,
Kızıloba Bayındır,
Kurt Bayındır,
Lütuflar Bayındır,
Mektep Bayındır,
Mithatpaşa Bayındır,
Necati Uza Bayındır,
Orta Bayındır,
Osmanlar Bayındır,
Pınarlı Bayındır,
Sadıkpaşa Bayındır,
Sarıyurt Bayındır,
Söğütören Bayındır,
Tokatbaşı Bayındır,
Turan Bayındır,
Yakacık Bayındır,
Yakapınar Bayındır,
Yeni Bayındır,
Yenice Bayındır,
Yeşilova Bayındır,
Yusuflu Bayındır,
Zeytinova Bayındır,