Major Emlak İzmir Bergama İlçesi Dekorasyon

İzmir Bergama İlçesi ve Mahalleleri

Bergama, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin güneyinde Aliağa, doğusunda Kınık ve Manisa ili, kuzeyinde Balıkesir ili, batısında Dikili, güneybatısında Ege Denizi bulunmaktadır.

Tarımsal faaliyetler, sanayi, ticaret, tarih ve turizm bakımından Bakırçay havzasının en önemli ilçesidir. İyonya, Helen, Roma, Bizans dönemlerine ait anıtsal yapılar bulunan Bergama,Selçuk ilçesi ile birlikte İzmir’de kültürel turizmin iki temsilcisinden birisi sayılmaktadır. İlçenin merkezinde kurulu Pergamon antik kenti Helenistik dönemin kültür, bilim ve sanat merkezi olarak önem taşır. En önemli bitki örtüsü fıstık çamı ve pamuk bitkisidir.

Köken bilimi
Özhan Öztürk’ün iddiasına göre Bergama, Hitit dilinde “Yüksek yerleşim/üs”, Hitit-Kaşka sınırındaki Argoma (Suluova) ise aynı dilde “sınır yerleşimi/üssü” anlamına gelmektedir. Yunanca Πέργαμος (Pergamos) olarak bilinmektedir.

Tarihçe
Bergama ilçe merkezi, Helenistik dönemde Pergamon Krallığı’nın başkenti olan antik Pergamon kentinin yer aldığı yamaçta kuruludur. Pergamon Krallığı’nın kurulmasından önce küçük ölçüde ziraat ile uğraşan insanların toplandığı bir yer olan Pergamon’un bilinen en eski tarihinin MÖ 3. bin yıl olduğu kabul edilir. Yörenin en eski yeri Yortanlı Mezarlığı’dır.

Antik kent, M.Ö. 280-133 arasında Anadolu’daki en güçlü Hellenistik krallıklarından biri haline gelen Pergamon Krallığı’nın başkentliğini yapmış ve birçok önemli mimari eserle donatılmıştır. Döneminin en ünlü yapılarından olan Pergamon Kütüphaneleri ile antik dünyanın sağlık merkezi Pergamon Asklepieionu inşa edildi.

Roma İmparatorluğu M.Ö. 133’te Pergamon kentini ve devletini vasiyet yolu ile devraldı. Pergamon, bir Roma eyalet metropolü olarak Asya eyaletinin diğer metropolleri olan Smyrna (İzmir), Efes (Selçuk) ile rekabeti sürdürdü. Hekim Galen’in bildirdiğine göre Pergamon kent merkezinin nüfusu M.Ö. 2. yüzyılda 120 bine ulaştı. Kent, 262’deki depremde büyük zarar gördü.
7. ve 8. yüzyıllarda Arap akınlarına maruz kalan kenti 716’da Arap komutan Mesleme fethetti. Bu olayda erkekleri öldürülen, kadınlar ve çocukları ise köle olarak satılan satılan kent, yaklaşık 200 yıl virane olarak kaldı.

1170 yılında Bizans imparatoru I. Manuil döneminde yeniden inşa edildi. 1302’de Bizanslılar tarafından terkedilen şehir bundan az sonra bu bölgede faaliyet gösteren Karesioğulları’nın idaresinde kaldı. 1333’te şehre gelen İbn Battuta buranın harap bir belde olduğunu, fakat son derece müstahkem kalesinin bulunduğunu belirtmiştir.

Bergama Emiri Yahşi Han’ın 1341’den ölümünden sonra Bergama Osmanlılar hakimiyetine geçti. 1868’e kadar merkezi Balıkesir olan Karesi Sancağı’na bağlı olan Bergama, 1868-1877 arası merkezi Manisa olan Saruhan Sancağı’na, daha sonra İzmir Sancağı’na bağlandı. İzmir Sancağı’nın 10 kazasından biri olan Bergama’nın 6 nahiyesi bulunuyordu. 1831 yılında yapılan ilk Osmanlı nüfus sayımına göre Bergama’nın erkek nüfusu 3452 kişi idi ve hiç gayri-müslüm yoktu. 1879 tarihli Aydın Vilayeti Salnamesine göre ise; kazanın 32 bin nüfusunun 25 bini Müslim, 6 bini gayr-ı müslim idi. 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı ve Balkan Savaşları’ndan sonra yaşanan toplu göç sonucunda muhacirlerin yerleştirildiği kazalardan birisi de Bergama idi.

Coğrafya
Bergama, İzmir’in kuzeyinde, Bakırçay Havzası’nda yer alır. Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan Bergama’nın yüzölçümü 1.544 km2’dir. İlçenin güneyinde Aliağa, doğusunda Kınık ve Manisa ilinin Soma ve Yunusemre ilçeleri, kuzeyinde Balıkesir ilinin İvrindi, Burhaniye ve Ayvalık ilçeleri, batısında Dikili, güneybatısında Ege Denizi bulunmaktadır. İl merkezine uzaklığı 103 km’dir. Bergama’ya toplam 137 mahalle bağlıdır.

İlçe, Ege Bölgesi’nin kuzeybatısında olup 39° 07 kuzey enleminde ve 27° 12 doğu boylamında yer almaktadır. Kuzeyinde Madra Dağı, güneyinde Yunt Dağı, dağ silsileleri ile çevrili Bakırçay Havzası’nda kurulmuştur. Bakırçay Ovası’nın uzunluğu 45 km, genişliği yer yer 15–20 km arasında değişmektedir. İlçe merkezinin rakımı 68 metre, Akropol’deki rakımı 331 metredir. İlçenin İzmir’e ve komşu iller olan Manisa, Balıkesir gibi merkezlere olan uzaklığı 100 km civarındadır. İlçe, merkezi dahil olmak üzere, Zeytindağ, Yuntdağ, Göçbeyli, Turanlı ve Kozak bucakları olarak altı bucağa ayrılmıştır. Kozak bucağı, eskiden Karesi Sancağı’na bağlı bir ilçe idi.

İklim
Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı Akdeniz iklimi egemendir. Kışlar çok sert geçmez. Hava sıcaklıkları genel ortalamalar içerisindedir. Rüzgarlar yaz ve kış kuzeyden yıldız, kuzeydoğudan poyraz, kuzeybatıdan karayel şeklinde eser. Lodos ve batı rüzgarları yağmur getirir. Yıllık toplam yağış tutarı 601 mm civarındadır.

Ekonomi
Bergama ekonomisi ağırlıklı olarak tarıma dayalıdır. Verimli Bakırçay Ovası’nda tütün, pamuk, zeytin ve üzüm yetiştirilmektedir. Kozak Yaylası’nda ekonomik getirisi yüksek olan çam fıstığı önemli bir gelir kaynağıdır. Günümüzde özellikle dağ köylerinde arıcılık giderek gelişmekte ve önemli bir geçim kaynağı haline gelmektedir. Tarıma dayalı sanayi de son yıllarda gelişme göstermektedir. İlçede halıcılık ve kilim dokumacılığı gelişmiştir.

Pergamon antik kenti, Bergama Müzesi, Kızıl Avlu, Selçuklu ve Osmanlılardan kalan cami, hamam, han, köprü gibi yapılar yıllar önce Bergama’da kültür turizminin başlamasına ve gelişmesine zemin hazırlamıştır.

Kültür
Halk oyunları
Bergama Zeybeği, Harmandalı, Bergama Bengisi, Güvende, Somalı, Yalabı, Dağlı, Arpazlı, Çekirdeksiz Bağlarım karma oyunlardır. İsmailli, Jandarma, Yunddaği, Sebai, Üç parmak, Koca Arap, Nacakoğlu erkeklerin oynadığı oyunlardır. Bergama Konakları, Entarisi Mavili, Zahide Molla, Findik Sıdıkam, Al Basma, Kız Harmandalısı, Ey Yüceler, Al Basmadan Donu Var, Sepetçioğlu ise kadınların oynadığı oyunlardır. Tahir Musa Ceylan’ın “Diri Aşk” romanının bir kısmı Bergama’da geçmektedir.

UNESCO Dünya Mirası Listesi
Uzun uğraşlar sonucunda Bergama 22.06.2014 tarihinde Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen toplantının ardından UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi.Türkiye’nin, 2011’de geçici listeye kabul edilen diğer adayı Bergama da bu toplantıyla, “Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı” dosyasıyla asıl listeye girdi.Bergama UNESCO Dünya Mirası’ne giren 999. miras oldu.

Eğitim
İlçede; 134 ilköğretim, 15 orta öğretim kurumu bulunmaktadır. Bu okullarda 16074 öğrenci eğitim görmekte ve 1012 öğretmen görev yapmaktadır. Yüksek öğrenim kurumları olarak da Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Meslek Yüksekokulları bulunmaktadır.

Altyapı
Bergama’da kurulan katı atık yönetim tesisi Bakırçay Havzası’ndaki ilçelere hizmet vermektedir. İZBAN’ın Aliağa’dan Bergama’ya kadar 50 km uzatılması için çalışmalar 2018’de başladı.

İzmir Bergema İlçesi Mahalleleri
Bu ilçe de toplam 133 mahalle bulunmaktadır ve şu anda bunların 133 tanesi görülmektedir.

Ahmetbeyler Bergama,
Akçenger Bergama,
Alacalar Bergama,
Alhatlı Bergama,
Alibeyli Bergama,
Armağanlar Bergama,
Aşağıbey Bergama,
Aşağıcuma Bergama,
Aşağıılgındere Bergama,
Aşağıkırıklar Bergama,
Atatürk Bergama,
Atçılar Bergama,
Atmaca Bergama,
Avunduk Bergama,
Avunduruk Bergama,
Ayaskent Bergama,
Ayvatlar Bergama,
Aziziye Bergama,
Bahçelievler Bergama,
Balaban Bergama,
Barbaros Bergama,
Bayramcılar Bergama,
Bekirler Bergama,
Bozköy Bergama,
Bozyerler Bergama,
Bölcek Bergama,
Cevaplı Bergama,
Çakırlar Bergama,
Çalıbahçe Bergama,
Çaltıkoru Bergama,
Çamavlu Bergama,
Çamköy Bergama,
Çamoba Bergama,
Çeltikçi Bergama,
Çitköy Bergama,
Çobanlar Bergama,
Çürükbağlar Bergama,
Dağıstan Bergama,
Demircidere Bergama,
Dereköy Bergama,
Doğancı Bergama,
Durmuşlar Bergama,
Eğiller Bergama,
Eğrigöl Bergama,
Ertuğrul Bergama,
Fatih Bergama,
Ferizler Bergama,
Fevzipaşa Bergama,
Gaylan Bergama,
Gaziosmanpaşa Bergama,
Gazipaşa Bergama,
Göbeller Bergama,
Göçbeyli Bergama,
Gökçeyurt Bergama,
Gültepe Bergama,
Güneşli Bergama,
Hacıhamzalar Bergama,
Halilağalar Bergama,
Hamzalısüleymaniye Bergama,
Hisarköy Bergama,
Ilgıncaber Bergama,
İkizler Bergama,
İncecikler Bergama,
İneşir Bergama,
İnkılap Bergama,
İslamsaray Bergama,
İsmailli Bergama,
Kadıköy Bergama,
Kadriye Bergama,
Kaleardı Bergama,
Kapukaya Bergama,
Karahıdırlı Bergama,
Karalar Bergama,
Karaveliler Bergama,
Kaşıkçı Bergama,
Katrancı Bergama,
Kıranlı Bergama,
Kırcalar Bergama,
Kızıltepe Bergama,
Kocahaliller Bergama,
Kocaköy Bergama,
Koyuneli Bergama,
Kozluca Bergama,
Kurfallı Bergama,
Kurtuluş Bergama,
Mahmudiye Bergama,
Maltepe Bergama,
Maruflar Bergama,
Muratlar Bergama,
Narlıca Bergama,
Okçular Bergama,
Oruşlar Bergama,
Ovacık Bergama,
Öksüzler Bergama,
Örenli Bergama,
Örlemiş Bergama,
Paşaköy Bergama,
Pınarköy Bergama,
Pireveliler Bergama,
Rahmanlar Bergama,
Sağancı Bergama,
Sarıcalar Bergama,
Sarıcaoğlu Bergama,
Sarıdere Bergama,
Seklik Bergama,
Selçuk Bergama,
Sindel Bergama,
Süleymanlı Bergama,
Talatpaşa Bergama,
Tavukçukuru Bergama,
Tekkedere Bergama,
Tepeköy Bergama,
Terzihaliller Bergama,
Tırmanlar Bergama,
Tiyelti Bergama,
Topallar Bergama,
Turabey Bergama,
Ulucamii Bergama,
Üçtepe Bergama,
Ürkütler Bergama,
Yalnızdam Bergama,
Yalnızev Bergama,
Yenikent Bergama,
Yeniler Bergama,
Yerlitahtacı Bergama,
Yortanlı Bergama,
Yukarıada Bergama,
Yukarıbey Bergama,
Yukarıcuma Bergama,
Yukarıkırıklar Bergama,
Zafer Bergama,
Zağnoz Bergama,
Zeytindağ Bergama,