Major Emlak İzmir Kiraz İlçesi Dekorasyon

İzmir Kiraz İlçesi ve Mahalleleri

Kiraz, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin batısında Ödemiş, güneybatısında Beydağ ilçeleri, güneydoğusunda Aydın, doğusunda ve kuzeyinde Manisa illeri bulunmaktadır.

Tarihçe
İlçenin tarihini yansıtan başlıca eserler arasında Hisar Kalesi, Yağlar Kalesi, Kayacık Hisar Kalesi sayılabilir. İlçede bulunan Aydınoğlu Camii, Suludere Camii ve Hamamı Osmanlı dönemi MS 1300 yıllarında Türkler Keleş adını vermişlerdir. Daha sonra cumhuriyet döneminde Kiraz adını almıştır. İlçedeki tarihi eserler arasında Aydınoğlu camii, Suludere camii ve hamamı, Hisar kalesi ve Yağlar kalesi önemlidir.

Coğrafya
İzmir’in doğusunda yer alan Kiraz’ın batısında Ödemiş, güneybatısında Beydağ ilçeleri, güneydoğusunda Aydın ilinin Nazilli ilçesi, doğusunda ve kuzeyinde Manisa ilinin Alaşehir ve Salihli ilçeleri bulunmaktadır. İl merkezine uzaklığı 142 km’dir. İlçenin yüzölçümü 573 km²’dir. 56 mahallesi bulunmaktadır.

Ekonomi
İlçe ekonomisinde tarım ve hayvancılık önemli bir yer tutar. Yörede yetişen başlıca ürünler patates, tütün, pamuk, zeytin, kestane, ceviz, incir ve üzümdür. Bağları ve meyve bahçeleriyle ün yapmış Kiraz, ve ova köyleri önemli bağcılık ve tarım merkezidir. Dağlık bölgede yerleşik köylerde, arazinin uygun olmaması nedeniyle bahçe tarımı olanakları sınırlıdır. Özellikle; Umurlu, Karabolu, Dokuzlar, Taşlıyatak köylerinde kestane ve kiraz üretimi ve genel olarak da küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.

Yönetim
2014 Yerel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi adayı olarak %42,27 oy oranı ile seçilen Saliha Özçınar Şengül 2015 yılında partisinden istifa ederek Adalet ve Kalkınma Partisine katıldı.

Eğitim
İlçede 47 İlköğretim Okulu, 3 Orta Öğretim, 1 Halk Eğitim merkezi, 1 Mesleki Eğitim Merkezi, 1 Yatılı İlköğretim Bölge Okulu bulunmakta; 7291 öğrencinin eğitim gördüğü bu okullarda 377 öğretmen görev yapmaktadır.

Altyapı
İlçede, 1 sağlık Grup Başkanlığı, 1 Devlet Hastanesi, 4 Sağlık ocağı, 1 Ana Çocuk Sağlığı, 1 Verem savaş Dispanseri hizmet vermektedir.

İzmir Kiraz İlçesi Mahalleleri
Bu ilçe de toplam 56 mahalle bulunmaktadır ve şu anda bunların 56 tanesi görülmektedir.

Ahmetler Kiraz,
Akpınar Kiraz,
Altınoluk Kiraz,
Arkacılar Kiraz,
Avunduruk Kiraz,
Aydoğdu Kiraz,
Bahçearası Kiraz,
Başaran Kiraz,
Ceritler Kiraz,
Cevizli Kiraz,
Cumhuriyet Kiraz,
Çanakçı Kiraz,
Çatak Kiraz,
Çayağzı Kiraz,
Çömlekçi Kiraz,
Doğancılar Kiraz,
Dokuzlar Kiraz,
Emenler Kiraz,
Gedik Kiraz,
Haliller Kiraz,
Hisar Kiraz,
İğdeli Kiraz,
İstiklal Kiraz,
Kaleköy Kiraz,
Karabağ Kiraz,
Karabulu Kiraz,
Karaburç Kiraz,
Karaman Kiraz,
Kırköy Kiraz,
Kibar Kiraz,
Mavidere Kiraz,
Mersinlidere Kiraz,
Olgunlar Kiraz,
Ovacık Kiraz,
Ören Kiraz,
Örencik Kiraz,
Pınarbaşı Kiraz,
Saçlı Kiraz,
Sarıkaya Kiraz,
Sarısu Kiraz,
Sırımlı Kiraz,
Solaklar Kiraz,
Suludere Kiraz,
Şemsiler Kiraz,
Taşlıyatak Kiraz,
Tekbıçaklar Kiraz,
Tumbullar Kiraz,
Umurcalı Kiraz,
Umurlu Kiraz,
Uzunköy Kiraz,
Veliler Kiraz,
Yağlar Kiraz,
Yeni Kiraz,
Yeniköy Kiraz,
Yenişehir Kiraz,
Yeşildere Kiraz,