Major Emlak İzmir Menemen İlçesi Dekorasyon

İzmir Menemen İlçesi ve Mahalleleri

Menemen, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin kuzeyinde Aliağa ve Foça, güneyinde Çiğli, Karşıyaka ve Bornova ilçeleri, doğusunda Manisa ili, batısında İzmir Körfezi bulunmaktadır. Nüfusu 2020 yılı itibarıyla 186.182 kişidir. Menemen yemeği, çileği, testileri ve diğer çömlekçilik ürünleri ile ünlüdür. Cumhuriyet tarihinin en önemli olaylarından biri olan ve laik devlet düzenine karşı çıkan Menemen İsyanı burada yaşanmıştır.

Tarihçe
16 Haziran 1919 günü, işgal esnasında halka itidal telkin etmiş bulunan Menemen Kaymakamı Kemal Bey ve maiyetindeki 6 jandarma şehit edilmiştir. 17 Haziran 1919 günü Bergama baskınında hezimete uğrayarak dönmüş bulunan Yunan birliklerinin Menemen’de gerçekleştirdikleri, muhtemelen 1000’e yakın kişinin bir gün içinde öldürüldüğü katliam Ege Bölgesi’de işgal döneminin en kara sayfalarından birini oluşturmuştur.

İşgale rağmen Menemenli hiçbir zaman Yunan buyruğu altına girmemiş zaman zaman dağlara çıkarak Yunan askeri birliklerine baskınlar yaparak zayiatlar verdirmişlerdir.

Menemen, Türk Kurtuluş Savaşı sonrasında zafer kazanan Türk Ordusu’nun 9 Eylül 1922’de şehre girmesiyle tekrar bağımsızlığına kavuşmuştur. 9 Eylül günü Menemen’in kurtuluş günü kabul edilmiştir.

23 Aralık 1930 günü Derviş Mehmet isminde şeriatçı ve kendini Mehdi ilan eden bir kişi ve yandaşları hükûmet konağına gelerek irticai isyan çıkarmıştır ve bu isyan sonucunda Kubilay isimli bir öğretmen, bir bekçi ve bir jandarma ölmüştür. Bu olayın haberi Mustafa Kemal Paşa’ya ulaştıktan sonra Menemen ilçesi için Vilmodit ilan edilmiştir ama Paşanın emri hemen yerine getirilmediği için zamanla unutulup iptal edilmiştir. Bu isyan tarihe “Menemen Olayı” olarak geçmiştir. İsyanın sorumluları idam cezasına çarptırılmıştır.

Coğrafya
İzmir’in kuzeyinde yer alan Menemen, il merkezine 33 km uzaklıktadır. İlçenin kuzeyinde Aliağa ve Foça, güneyinde Çiğli, Karşıyaka ve Bornova ilçeleri, doğusunda Manisa ilinin Yunusemre ilçesi, batısında İzmir Körfezi bulunmaktadır. Yüzölçümü 573 km2’dir. Kıyı bölgesinde Gediz Deltası yer almaktadır.

Mutfak
Yumurta, biber, domates ve bazen soğan kullanılarak yapılan bir yemek olan menemen, ilk kez mübadele ile ilçeye gelen Girit Türkleri tarafından yapılmıştır ve adını ilçeden almaktadır.

Eğitim
Bakırçay Üniversitesi ilçede yer almaktadır.

Altyapı
Menemen-Çandarlı Otoyolu ilçeden geçmektedir. İlçede ulaşım İZBAN trenleri ve ESHOT otobüsleri ile sağlanmaktadır. İlçede bir Bisim istasyonu bulunmaktadır.

İzmir Menemen İlçesi Mahalleleri
Bu ilçe de toplam 65 mahalle bulunmaktadır ve şu anda bunların 65 tanesi görülmektedir.

29 Ekim Menemen,
30 Ağustos Menemen,
75. Yıl Cumhuriyet Menemen,
86. Yıl Cumhuriyet Menemen,
9 Eylül Menemen,
Ahıhıdır Menemen,
Alaniçi Menemen,
Atatürk Menemen,
Ayvacık Menemen,
Bağcılar Menemen,
Belen Menemen,
Bozalan Menemen,
Buruncuk Menemen,
Camiikebir Menemen,
Cumhuriyet Menemen,
Çaltı Menemen,
Çavuş Menemen,
Çukurköy Menemen,
Değirmendere Menemen,
Doğa Menemen,
Emiralem Merkez Menemen,
Esatpaşa Menemen,
Fatih Menemen,
Gaybi Menemen,
Gazi Mustafa Kemal Menemen,
Gazi Menemen,
Göktepe Menemen,
Gölcük Menemen,
Görece Menemen,
Günerli Menemen,
Hasanlar Menemen,
Hatundere Menemen,
Haykıran Menemen,
Irmak Menemen,
İğnedere Menemen,
İncirli Pınar Menemen,
İnönü Menemen,
İsmet İnönü Menemen,
İstiklal Menemen,
Karaorman Menemen,
Kasımpaşa Menemen,
Kazımpaşa Menemen,
Kemal Atatürk Menemen,
Kesik Menemen,
Kır Menemen,
Mermerli Menemen,
Musabey Menemen,
Mustafa Kemal Atatürk Menemen,
Seydinnasrullah Menemen,
Süleymanlı Menemen,
Süzbeyli Menemen,
Telekler Menemen,
Turgutlar Menemen,
Tuzçullu Menemen,
Tülbentli Menemen,
Uğur Mumcu Menemen,
Ulus Menemen,
Villakent Menemen,
Yahşelli Menemen,
Yanıkköy Menemen,
Yayla Menemen,
Yeşil Pınar Menemen,
Yıldırım Menemen,
Zafer Menemen,
Zeytinlik Menemen,