Major Emlak İzmir Tire İlçesi Dekorasyon

İzmir Tire İlçesi ve Mahalleleri

Tire, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin doğusunda Ödemiş, kuzeyinde Bayındır, batısında Torbalı ve Selçuk ilçeleri, güneyinde Aydın ili bulunmaktadır. Nüfusu 2021 yılı itibarıyla 86.758 kişidir.

Tarihçe
Tire, çağlar boyu zengin coğrafyasının sağladığı olanaklarla birçok uygarlıklara sahne olmuştur. Bunlar Hitit, Frigya, Lidya, Pers, Helen, Roma ve Bizans dönemleridir. Ancak özellikle Türklerin Tire’yi ele geçirmesinden sonra Tire’de çok zengin tarihi ve kültürel bir birikim sağlanmıştır. Tire, tarihçi Pachmeres’in deyimi ile “Keşişler Yöresi”, Şerafeddin Zafernamesi’nde “Rum’un Meşhur Kenti”, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde “Şehr-i Muaz-zam Tire” olarak adlandırılan bir beldedir. Katip Çelebi (1608-1656) Tire’yi “Eski Taht Şehri” olarak nitelendirirken, 1908 Aydın Vilayeti Salnamesi’nde ilçe “Ulemalar Yatağı” olarak geçmektedir.

Tire’nin ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bununla beraber M.Ö. 2000 yıllarında adının geçtiği ve Hititler dönemine kadar uzanan kaynaklarda adının Hisar-Kale anlamına gelen Tyhra, Thira, Thyroıon, Apeteria, Teira ve Roma döneminde şehir anlamına gelen Arkadiapolis adıyla geçtiği görülmektedir. Hitit arşivi belgeleri Kadeş Savaşı’na katılanları sayarken Turşalardan (Tirha) söz etmektedir. Frigyalılar döneminde Heraklid Sülalesinin egemenliği altına giren Küçük Menderes Vadisinde bu dönem Frig Krallığının yıkılması ile son buldu. Tarihi kaynaklardan bu döneme ait hiçbir bilgi edinilememekte ve dolayısıyla bu tarihler karanlık olarak kalmaktadır. Lidya Devletinin ünlü krallarından Gieges’in Tire’de görev yapması da yörenin önemini arttırmıştır. Daha sonra Thomos (Bozdağ)’dan inen Faktalos (Sart Deresi) çayının altın rezervleri Lidya’yı zengin bir ülke yapmış ve dünyadaki ilk madeni sikke burada basılmıştır. Lidyalılardan sonra MÖ 650’li yıllarda Pers egemenliğine giren Tire, kısa bir süre sonra tekrar Lidya’ya bağlanmıştır. Lidya Kralı Krezüs’ün döneminde yeni ve büyük bir uygarlık ile büyük zenginlik oluşturulmuştur. Sonraki dönemlerde Tire Romalılara geçmiş, bu dönemde de Anadolu’nun en seçkin şehri konumunu sürdürmüştür. Bu dönemde Tire bir Hristiyan şehri haline gelmiş ve birçok yerde kiliseler ve ayazmalar yapılmıştır. Bu dönemin eserlerinden Halkapınar köyündeki II. Teos’un anıtsal mezarı dikkate değer bir örnektir.

Tire’nin Bizans döneminde de Kadıköy (İstanbul) ve Nikaea (İznik) meclislerinde de etkin, karar verici bir konumu olduğu bilinmektedir.

1390 yılında Aydınoğulları Beyliği Osmanlılara bağlanınca Beylik Lideri İsa Bey Tire’de oturmaya zorunlu tutulmuş ve başkent Selçuk’tan çıkarılmıştı. Yıldırım Bayezid İsa Bey’in Kızı Hafsa Sultan’ı alarak akrabalık sağladı. Bu olay Beyliğin ilk sona erişi oldu. Osmanlı Devleti’nin Ankara Savaşından yenik çıkması siyasi dengeyi değiştirdiği gibi Aydınoğulları Beyliği’nin yeniden tarih sahnesinde görülmesini sağladı. Beyliğin Ankara Savaşından sonraki yönetim kenti Tire olmuş, Beylik Lideri İsa Bey’in çocukları Musa ve II. Umur Beyler babalarının ölümünden sonra Beyliği Tire’den yönetmişlerdir.

1426 yılında kesin olarak Osmanlı Devleti’ne bağlanan Tire, gerek siyasi gerek ekonomik ve gerekse kültürel varlığı nedeniyle Osmanlıların bu kente daha ciddi eğilmelerini sağlamıştır. Bu dönemde yeni kurulan Aydın vilayetinin sancağı da Tire olmuştur. Özellikle II. Murat ve Fatih Sultan Mehmet dönemlerinde girişilen imar hareketleri kenti kısa sürede imparatorluk sınırları içinde birinci dereceden kent konumuna sokmuştur.

Türkiye’nin idari örgütlenmesinde önemli yer alan Tire, 1922’de Türk Kurtuluş Savaşının kazanılması ve 1923 yılında Cumhuriyetin ilanı ile 20 Nisan 1924 tarihli sancakların kaldırılması ve yerlerine illerin kurulması kanunu ile yeni kurulan İzmir iline bağlanmıştır.

Coğrafya
İzmir’in güneydoğusunda yer alan Tire, il merkezine 80 km uzaklıktadır. İlçenin doğusunda Ödemiş, kuzeyinde Bayındır, batısında Torbalı ve Selçuk ilçeleri, güneyinde Aydın ilinin Germencik, İncirliova ve Efeler ilçeleri bulunmaktadır. Yüzölçümü 716 km²’dir. Kuzeyinde Küçük Menderes Ovası yer alır.

“Yeşil Tire” olarak anılır, çünkü yemyeşildir. Deniz seviyesinden yüksekliği 96 metredir. İlçe sınırları içerisinde bulunan Güme Dağları 1646 m yüksekliğindedir. Dağlara doğru çıkıldıkça çok sayıda bitki türü bulunmaktadır. Tarımsal ürünlerin çeşitliliğinde ilçenin tek akarsuyu olan 175 km uzunluğundaki Küçük Menderes ırmağının da önemli rolü vardır.

İklim ve bitki örtüsü
Bu ilçede Akdeniz iklimi görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı geçer. Her yıl ortalama yağış miktarı 600–650 mm olarak gerçekleşmekte en fazla yağış Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında görülmektedir. İlçede sıcaklık yazın +40 dereceye kadar yükselirken kışları en düşük sıcaklık +3 derece civarında olmaktadır. Bitki örtüsü bakımından maki bitki topluluğu egemendir. Toprak yapısı kumlu, killi ve kır taban bir görüntü vermesine rağmen oldukça verimli ve çok çeşitli ürün yetiştirilmesine elverişlidir.

Ekonomi
İlçe ekonomisi tarım, ticaret ve sanayiye dayanmaktadır. Tarım ürünleri başta pamuk olmak üzere, buğday, sılajlık mısır, arpa, tütün, susam, domates, biber, enginar ile karpuz, kavun, incir, zeytin, kestane, nar, ceviz, kiraz, karadut ve her türlü meyve, sebzedir. Arıcılık ilerlemiş durumdadır. Besi ve süt inekçiliği gelişmiştir. Son yıllarda Tire’deki süt sığır işletmeleri yapısal açıdan değerlendirildiğinde aile işletmeciliğinden ticari işletmeciliğe doğru değişim içerisine girdiği gözlenmektedir. Bu bağlamda Tire’de 100 baş ve üzeri süt sığırı yetiştiren yaklaşık 20 işletme bulunmaktadır. Tire Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması sonucunda, ilçede sanayi de önemli ivme kazanmış bulunmaktadır. Tire’de süt hayvancılığına paralel olarak 7.711 hektar çayır ve mera alanı mevcuttur. Bu yönüyle de Tire toprakları büyük ve küçükbaş hayvancılığın verimli bir şekilde yapılmasına ortam sağlamaktadır. Tire’de süt üretimi günlük ortalama 250 tonu bulmaktadır. Bu üretimin bir kısmı yerel mandıralar tarafından işlenerek peynir, tereyağı, yoğurt ve ayran olarak tüketime sunulmaktadır. Üretilen sütün önemli bir kısmı Türkiye’nin önde gelen süt firmalarına pazarlanıyor. Tire’deki süt ürünleri imalatı yapan firmalar yılda yaklaşık 600 ton beyaz peynir, 350 ton tulum peyniri, 40 ton lor peyniri ve 60 ton tereyağı üretmektedirler.

Kültür
İlçeye özgü yemekler Tire köftesi ve tak tak kebabı olarak da bilinen kuyu kebabıdır. Tire yoğurdu ile de ünlüdür. Tire Kent Müzesi ilçede bulunmaktadır.

Spor
2018 yılında hizmete giren Gazi Mustafa Kemal Atatürk Stadı, 13.500 kişi kapasitelidir. İlçede Tire Belediyespor ve Tire 2021 Futbol Kulübü faaliyet göstermektedir.

Eğitim
İlçede 2 Anaokulu , 35 İlkokul , 16 Orta Okul, 10 Lise, Halk Eğitim Merkezi , Mesleki Eğitim Merkezi , Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu ve 4 Özel Okul bulunmaktadır. Ayrıca Ege Üniversitesi’ne bağlı meslek yüksek okulu vardır.

Sağlık
İlçede modern 238 yataklı Devlet Hastanesi , 22 Sağlık Ocağı , Toplum Sağlığı Merkezi , Verem Savaş Dispanseri ve Ana Çocuk Sağlığı Merkezi bulunmaktadır.


Ulaşım
İzmir (Basmane) – Torbalı – Bayındır – Tire istasyonları arasında her gün, günde 5 kez karşılıklı 90 dk süren tren seferleri düzenlenmektedir. İlçede demiryolu ulaşımı modern olarak yapılmakta ve çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Torbalı (İZBAN) – Tire arasında 798 numaralı düzenli ESHOT seferleri düzenlenmektedir. İzmir, Denizli, Nazilli, Kuşadası, Selçuk, Ödemiş, Torbalı, Bayındır otogarlarından minibüs seferleri de mevcuttur. İstanbul, Ankara, Antalya otogarlarından ise otobüs seferleri düzenlenmektedir.

Araba ile İzmir-Aydın karayoluna girdikten sonra Torbalı, Tire tabelalarını takip edip Torbalı çıkışından sonra Aydın kavşağından Tire yönüne devam edilebilmektedir. Bu yol ile ulaşım ortalama 100 dk sürmektedir. Otobandan ise İzmir-Aydın otobanı Belevi (Selçuk) çıkışını kullanıp Tire karayolu ile ulaşılabilmektedir.

İzmir Tire İlçesi Mahalleleri
Bu ilçe de toplam 88 mahalle bulunmaktadır ve şu anda bunların 88 tanesi görülmektedir.

4 Eylül Tire,
Adnan Menderes Tire,
Akçaşehir Tire,
Akkoyunlu Tire,
Akmescit Tire,
Akyurt Tire,
Alacalı Tire,
Alaylı Tire,
Armutlu Tire,
Atatürk Tire,
Ayaklıkırı Tire,
Bahariye Tire,
Başköy Tire,
Boynuyoğun Tire,
Büyükkale Tire,
Büyükkemerdere Tire,
Büyükkömürcü Tire,
Cambazlı Tire,
Cumhuriyet Tire,
Çayırlı Tire,
Çeriközü Tire,
Çiniyeri Tire,
Çobanköy Tire,
Çukurköy Tire,
Dağdere Tire,
Dallık Tire,
Dere Tire,
Derebaşı Tire,
Dereli Tire,
Dibekçi Tire,
Doyranlı Tire,
Duatepe Tire,
Dumlupınar Tire,
Dündarlı Tire,
Eğridere Tire,
Ertuğrul Tire,
Eskioba Tire,
Fatih Tire,
Gökçen Tire,
Halkapınar Tire,
Hasançavuşlar Tire,
Hisarlık Tire,
Hürriyet Tire,
Işıklar Tire,
Işıklı Tire,
İbni Melek Tire,
İhsaniye Tire,
İpekçiler Tire,
İstiklal Tire,
Kahrat Tire,
Kaplan Tire,
Karaca Ali Tire,
Karateke Tire,
Ketenci Tire,
Kırtepe Tire,
Kızılcahavlu Tire,
Kireli Tire,
Kocaaliler Tire,
Kurşak Tire,
Kurtuluş Tire,
Küçükburun Tire,
Küçükkale Tire,
Küçükkemerdere Tire,
Küçükkömürcü Tire,
Kürdüllü Tire,
Mahmutlar Tire,
Mehmetler Tire,
Musalar Tire,
Ortaköy Tire,
Osmancık Tire,
Paşa Tire,
Peşrefli Tire,
Sarılar Tire,
Saruhanlı Tire,
Somak Tire,
Toki Tire,
Topalak Tire,
Toparlar Tire,
Turan Tire,
Turgutlu Tire,
Üzümler Tire,
Yamandere Tire,
Yeğenli Tire,
Yemişler Tire,
Yeni Tire,
Yeniçiftlik Tire,
Yenioba Tire,
Yenişehir Tire,