Major Emlak İzmir Menderes İlçesi Dekorasyon

İzmir Menderes İlçesi ve Mahalleleri

Menderes, eski adıyla Cumaovası, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin batısında Seferihisar, kuzeyinde Gaziemir ve Karabağlar, kuzeydoğusunda Buca, doğusunda Torbalı, güneydoğusunda Selçuk ilçeleri, güneyinde Ege Denizi bulunmaktadır. Nüfusu 2021 yılı itibarıyla 104.147 kişidir.

Tarihçe
Yakın zamana kadar Cumaovası olan ismi 1989 yılında alınan kararla Cumaovası Havaalanı’nın isminin Adnan Menderes Havalimanı şeklinde değiştirilmesiyle ilçenin de adı Menderes şeklinde değiştirilmiştir.

Coğrafya
İzmir’in güneyinde yer alan ilçenin il merkezine uzaklığı 20 km’dir. İlçenin batısında Seferihisar, kuzeyinde Gaziemir ve Karabağlar, kuzeydoğusunda Buca, doğusunda Torbalı, güneydoğusunda Selçuk ilçeleri, güneyinde Ege Denizi bulunmaktadır. İlçenin yüzölçümü 777 km²’dir.

Nüfus
Türkiye’nin Diyarbakır, Malatya, Bitlis, Tunceli, Siirt, Kars, Şırnak, Hakkâri gibi vilayetlerden çok sayıda aile Menderes’e yerleşmiştir. Bölge hızla göç almaktadır, aynı zamanda bölgede yoğun olarak Bulgaristan göçmeni aileler yaşamaktadır. Türk nüfusu çoğunluktadır.

Not: 2008 yılında bazı belde ve köyler mahalle statüsüne geçtiğinden şehir nüfusu artıp kır nüfusu azalmıştır. 2013 yılında ise Büyükşehir yasası nedeniyle köylerin tamamı mahalle statüsüne geçtiğinden kır nüfusu tabloda yer almamıştır.

Ekonomi
İlçe ekonomisinde tarım, hayvancılık ve turizm önemli yer tutar. Arpa, buğday, pamuk, tütün, narenciye ve seracılık önemli gelir kaynağıdır. Son yıllarda çeşitli dallarda faaliyet gösteren sanayi kuruluşları kurulmuştur. İzmir’in içme suyu ihtiyacını karşılayan Tahtalı Barajı ilçe sınırlarındadır. Menderes’te Klaros, Notion ve Kolophon antik kent yerleşimleri bulunmaktadır. İlçenin 40 km’lik sahil şeridindeki kıyı, koy ve turistik tesisleri, turizmin gelişmesini sağlamaktadır.

Eğitim
İlçede 38 İlköğretim Okulu, 3 Orta Öğretim Kurumu bulunmakta; 9694 öğrencinin eğitim gördüğü bu okullarda 470 öğretmen görev yapmaktadır.

Altyapı
İzmir-Aydın Otoyolu ilçeden geçmektedir. İlçeye İZBAN trenleri ve ESHOT otobüsleri ile ulaşım mevcuttur. Adnan Menderes Havalimanı’nın bir bölümü ilçe sınırları içerisindedir. İlçede dokuz sağlık ocağı, bir SSK dispanseri bulunmaktadır. Menderes Devlet Hastanesi inşaatı devam etmekte olup 2022 yılında hizmete girmesi planlanmaktadır. Menderes’te kurulan katı atık yönetim tesisi altı ilçeye hizmet verecektir.

İzmir Menderes İlçesi Mahalleleri
Bu ilçe de toplam 44 mahalle bulunmaktadır ve şu anda bunların 44 tanesi görülmektedir.

Ahmetbeyli Menderes,
Akçaköy Menderes,
Altıntepe Menderes,
Ata Menderes,
Ataköy Menderes,
Barbaros Menderes,
Bulgurca Menderes,
Cüneytbey Menderes,
Çakaltepe Menderes,
Çamönü Menderes,
Çatalca Menderes,
Çile Menderes,
Çileme Menderes,
Çukuraltı Menderes,
Değirmendere Menderes,
Dereköy Menderes,
Develi Menderes,
Efemçukuru Menderes,
Gazipaşa Menderes,
Gölcükler Menderes,
Gölova Menderes,
Görece Cumhuriyet Menderes,
Gümüldür Atatürk Menderes,
Gümüldür Cumhuriyet Menderes,
Gümüldür Fevzi Çakmak Menderes,
Gümüldür İnönü Menderes,
Hürriyet Menderes,
Karakuyu Menderes,
Kasımpaşa Menderes,
Keler Menderes,
Kemalpaşa Menderes,
Kısık Menderes,
Kuyucak Menderes,
Küner Menderes,
Mithatpaşa Menderes,
Oğlananası Atatürk Menderes,
Oğlananası Cumhuriyet Menderes,
Orta Menderes,
Özdere Cumhuriyet Menderes,
Sancaklı Menderes,
Şaşal Menderes,
Tekeli Atatürk Menderes,
Tekeli Fevzi Çakmak Menderes,
Yeniköy Menderes,