Major Emlak İzmir Urla İlçesi Dekorasyon

İzmir Urla İlçesi ve Mahalleleri

Urla, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin doğusunda Güzelbahçe ve Seferihisar, batısında Çeşme, kuzeybatısında Karaburun ve Ege Denizi, kuzeyinde İzmir Körfezi ve güneyinde Ege Denizi bulunmaktadır. Nüfusu TÜİK 2020 yılı verilerine göre 69.550’dir.

Köken bilimi
Urla eski İyon Klazomenai kentinin harabelerini barındırır. Güzelbahçe’nin hâlâ kullanılan eski isminde (Klizman) bu ismin izi vardır. Bizans zamanında Bryela (Tanrının Kadını – Meryemana) ismini alan bu kent sonra muhtemelen bir sessiz harf transpozisyonu ile Vourla (Yunanca Sazlık) olarak anılmıştır. Urla ismi muhtemelen bu isimden kaynaklanmıştır.

Tarihçe
Urla’da yapılan arkeolojik araştırmalarda İskele Mahallesi’ndeki Limantepe Höyüğü’nün MÖ 4000’lere kadar tarihlenebilen bir merkez olduğu ortaya çıkarılmıştır. Buluntuların en önemlilerinden birisi kent limanı olup Ege Denizi’nin bilinen en eski limanlarından biri olduğu kabul edilmektedir. Antik Klazomenai kenti de liman bölgesinde yer alır. Kent, Antikçağ’da özellikle zeytinyağı üretimiyle önemli bir ticaret merkezi olmuştur.

Urla, Aydınoğulları Beyliği ile 1330’lu yıllarda ilk kez Türk egemenliği ile tanışmış, 14. yüzyıl sonlarında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Urla 16. yüzyılda Ayşe Hafsa Sultan’ın Manisa’da inşa ettirdiği külliyenin gelirlerini karşılayan vakıf yapısı içinde yer almıştır. Denizli Mahallesi Camii, Kamanlı Camii, Sungurlular Camii, Hacı Turan Kapan Camii ve Fatih İbrahim Bey Camii ve Hacı Turan Şadırvanı 15. ve 16. yüzyıllarda yapılmış Türk eserleridir.

Coğrafya
Şehir merkezine 35 km uzaklıkta yer alır. İlçenin doğusunda Güzelbahçe ve Seferihisar, batısında Çeşme, kuzeybatısında Karaburun ve Ege Denizi, kuzeyinde İzmir Körfezi ve güneyinde Ege Denizi bulunmaktadır. Yüzölçümü 727 km²’dir. Otuz altı mahallesi vardır. Belediye binası Hacıisa, Urla’da konumlanmıştır.

Kültür
İlçede 2015 yılından beri her yıl bahar aylarında Urla mutfağının tanıtıldığı Enginar Festivali düzenlenmektedir. Buna ek olarak Urla’ya bağlı Özbek Mahallesinde her yıl Mart Dokuzu Ot Bayramı yapılmaktadır.

Turizm
Güvendik sırtlarından Urla kıyıları ve önündeki 12 ada ile İzmir Körfezi seyredilebilmektedir. Bademler Mahallesi, tiyatrosu ve sera çiçekçiliği ile bilinmektedir. Barbaros, Özbek, Balıklıova ve Gülbahçe Mahalleleri de turizm açısından öne çıkmaktadır.

Eğitim
İlçede 30 ilköğretim okulu ve 5 ortaöğretim kurumu bulunmaktadır. 6.764 öğrencinin eğitim gördüğü bu okullarda 441 öğretmen görev yapmaktadır. Yüksek öğretim kurumları bakımından ise ilçede İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün yerleşkesi, Ege Üniversitesi’ne bağlı Su Ürünleri Fakültesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksek Okulu bulunmaktadır.

Altyapı
İzmir-Çeşme Otoyolu ilçeden geçmektedir. Haziran 2017’den beri ilçeye yaz sezonunda İZDENİZ vapurları sefer düzenlemektedir.

Ayrıca;
Sanat Sokağı Urla,
Urla Enginar Festivali,
Mermerli Çeşme Urla,
Özbek Urla,
Mart Dokuzu Ot Bayramı,
Yıldıztepe Şehitliği,
Malgaca Pazarı,

İzmir Urla İlçesi Mahalleleri
Bu ilçe de toplam 37 mahalle bulunmaktadır ve şu anda bunların 37 tanesi görülmektedir.

Altıntaş Urla,
Atatürk Urla,
Bademler Urla,
Balıklıova Urla,
Barbaros Urla,
Birgi Urla,
Camiatik Urla,
Çamlıçay Urla,
Demircili Urla,
Denizli Urla,
Gülbahçe Urla,
Güvendik Urla,
Hacı İsa Urla,
İçmeler Urla,
İskele Urla,
Kadıovacık Urla,
Kalabak Urla,
Kuşçular Urla,
M. Fevzi Çakmak Urla,
Naipli Urla,
Nohutalan Urla,
Ovacık Urla,
Özbek Urla,
Rüstem Urla,
Sıra Urla,
Şirinkent Urla,
Torasan Urla,
Uzunkuyu Urla,
Yağcılar Urla,
Yaka Urla,
Yelaltı Urla,
Yeni Urla,
Yenice Urla,
Yenikent Urla,
Zeytinalanı Urla,
Zeytineli Urla,
Zeytinler Urla,