Major Emlak Yetki Belgesi Dekorasyon

Emlak MYK ve TTY Belgesi Nedir?

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesiyle birlikte, Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne (MYK) sahip olmayan emlak danışmanları resmi olarak faaliyetlerine devam edemiyor. Yetki belgesi olmadan kurumsal internet sitelerine ilan girişi yapılmasını da engelleyen yönetmelik gereğince tüm internet sitelerine, MYK belgesi ve TTY belgesi olan emlak danışmanları için sisteme belge numarası açma zorunluluğu getirildi. Emlak ofislerinin ilanlarını kurumsal internet sitelerinde yayınlayabilmesi için Ticaret Taşınmaz Yetki (TTY) ve Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) numaralarını üyelik paneli içerisine açılan bölüme girmesi gerekiyor.

Emlak danışmanları için getirilen MYK belgesi olma zorunluluğunun sektörün belirli bir standart ve kaliteye ulaşması açısından son derece önemli olduğu belirtiliyor. Emlak sektöründe ‘güven’ duygusu çok büyük bir ihtiyaç. MYK belgesi hem bu güven ihtiyacını karşılayacak hem de gayrimenkul sektörüne değer katacak. Artık emlak sektöründe eğitimli kişiler hizmet verecek. Emlak ofisi açıp bu mesleği icra etmek için mutlaka belirli kriterlerin karşılanması gerekecek. Sektörün önemli oyuncularından biri olarak bunu destekliyoruz. Danışmanlarımızın MYK belgesi almasına destek oluyoruz. Bu amaçla belge vermeye ve sınav yaptırmaya Mesleki Yeterlik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş firmalarla iş birliği yapıyoruz.

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi (TTY) nedir?
Taşınmaz ticaretiyle iştigal edebilmek için emlak ofisleri adına düzenlenen belgeye yetki belgesi denir. Bu belge Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilir. Emlak ofislerinin faaliyetlerine devam edebilmesi için TTY Belgesi alması zorunludur.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Belgesi (MYK) nedir?
Mesleki Yeterlilik Belgesi, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen “Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşlarınca yapılan ölçme ve değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olan kişilere verilen belgedir. Emlak danışmanlığı yapmak isteyen kişilerin MYK Belgesi alması zorunludur.

Kimler İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi Gerekmektedir?
Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmeliğe göre istisnalar dışında taşınmaz ticaretine konu hizmetleri yürütenlerden;

  • Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekir.
  • İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olması gerekir.
  • 05 Haziran tarihinden önce taşınmaz ticaretiyle iştigal eden, gelir veya kurumlar vergisi kaydı ile meslek odası kaydı bulunan ve halk eğitim merkezleri ya da Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen meslek odalarınca verilen eğitim sonucunda taşınmaz ticareti ile ilgili sertifika almış olan tacirler ile esnaf ve sanatkârlarda mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmayacaktır.

Ayrıca bir diğer istisna ise, eğer daha önce kişiler ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmuşlar ise de mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmamaktadır.

Emlak Danışmanı (Seviye 4) ve Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) Sınavı Nedir?
Sınav ve Belgelendirme sürecinde, ilgili emlak danışmanı ve sorumlu emlak danışmanı ulusal yeterliliklerinde belirtilen hususlara göre teorik ve performansa dayalı sınavlar yapılır.

Teorik Sınav
Teorik sınavlar, çoktan seçmeli sınavlar olarak gerçekleştirilir. Teorik sınavda adaylara her birim için en az yirmi (20) soruluk 4 seçenekli ve her biri eşit puan değerinde yazılı sınav uygulanmaktadır. Sınavda adaylara her soru için 1,5 dakika zaman verilir. Sınavda soruların en az yüzde 70’ini doğru yanıt veren aday başarılı sayılır.

Performans Sınavı
Performans sınavlarında, A2 ve A3 birimlerine yönelik adayların; planlama, organizasyon, takip, ikna ve iletişim becerileri, iş kapsamına uygun inisiyatif alma, veri-alan-süreç hakimiyeti gözlemlenir. Adayın performans sınavından başarı sağlaması için, her birimin kritik adımlarında başarılı olması ve sınavın genelinde de asgari yüzde 70 doğru yanıt vermesi gerekmektedir.

Başarılı olan adaylara sınava girdiği kapsamda Mesleki Yeterlilik Belgesi verilir.

Sınava Nasıl Başvuru Yapabilirim?
Mesleki yeterlilik belgesi için Emlak Komisyoncuları Odasından bilgi alabilirsiniz…

Alınan Belgeler 5 Yıl Geçerli
Emlakçılık yetki belgesi 5 yıl süreyle geçerli olacak. Yetki belgesi geçerilik süresinin 5 yılda bir yenilenmesi gerekiyor. Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi almayan emlakçılara ve emlak işletmelerine para cezası verilecek.

Ne Zaman Sınava Katılabilirim?
Başvurunuzun onaylanmasının ardından ilan edilecek sınav tarihinde Emlak Danışmanı (Seviye 4) veya Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) yeterlilik birimi için sınava katılabilirsiniz.